Doporučuji ......

Pokud v mém archivu nehledáte něco specifického a konkrétního, ale spíše se zde chcete jen tak porozhlédnout, rád bych vám doporučil pár tipů. Třeba vás některý z nich zaujme.

Interview s Vintem Cerfem, otcem Internetu
V roce 1994, u příležitosti konání konfernce INET 94/JENC v Praze, jsem měl možnost udělat rozsáhlé interview s Vintem Cerfem, které mi dokonce autorizoval. O 13 let později jsem napsal reportáž z jeho další návštěvy Prahy, již v roli viceprezidenta společnosti Google. Pokud vás zajímá historie samotné společnosti Google, zde je má recenze knížky Google Story.

články o historii (českého) Internetu
Na Internetu se pohybuji už docela dlouho, vlastně od jeho "slavnostního příchodu" do ČSFR, 13. února 1992. Přesně o patnáct let později jsem tento historický okamžik popsal v článku "Českému Internetu je 15 let, ale historií jsem se zabýval opakovaně již předtím. Poprvé významněji v roce 1994, ve sérii článků s názvem "Praha plná sítí, aneb: INET'94/JENC5", a pak hned v roce 1995, další sérií článků s výstižným názvem: "Internet". Vše ještě před liberalizací českého Internetu, ke které došlo v polovině roku 1995.

V roce 2002 se desáté výročí připojení ČR k Internetu slavilo v Modré posluchárně pražského Carolina. Měl jsem tam prezentaci, ve které jsem shrnul základní milníky vývoje "komerční části" českého Internetu. Poté jsem vše zpracoval ještě do podoby článku, který o dva dny později vyšel na Lupě.

Ještě v roce 2002 jsem pro server ISDN.cz začal psát seriál "Historie naši liberalizace". V něm jsem samozřejmě pamatovali na Internet, kterého se týkají následující díly:

V roce 2005, k desátému výročí liberalizace Internetu v ČR, v jsem začal psát další "historický" seriál, tentokráte již konkrétně o českém Internetu, a to pro server Živě. Popisoval jsem v něm například historii Lukačovičova Seznamu, Seznamu zdrojů Cesnetu, služby Gopher atd. Seriál měl ale jen sedm dílů, a pak skončil kvůli nezájmu vydavatele o další pokračování. Dal mi hodně práce, neboť jsem pro něj použil velké množství dobových obrázků (screenshotů), které jsem v počátcích českého Internetu (konkrétně v letech 1994 až 1997) nasnímal, a pak různě dohledával.

Přitom jsem dokonce našel i zajímavé videosekvence, které najdete zde. Je mezi nimi hned několik procházek světem dnes již vyhynulého Gopheru, či brouzdání báječným světem World Wide Webu z roku 1994, nebo procházku prvním Virtuáním obchodním domem! z roku 1995. Opravdovým labužníkům doporučuji také ukázku práce s legendární BBS Infima, z roku 1994.

Po skončení seriálu na Živě jsem ještě chvíli pokračoval v opsaní o historii Internetu, články o velké internetové párty Microsoftu v roce 1995, o internetové prehistorii Invexu, a o historii Vánoc na Internetu.

Neslavné výroky slavných
Spíše pro odlehčení, a pro vyplnění okurkové sezóny během letních prázdnin roku 2002 jsem napsal pětidílný seriál o neslavných výrocích slavných osobností. Týkají se jak Internetu, tak i dalších technologií, či třeba problematiky roku 2000, a nešetří ani naše politiky.

© Jiří Peterka, 2009 | design & coding by myself
Valid HTML 4.01 Transitional  Valid CSS!