Rozhovor pro ICT Revue (17.2.2009), část IV.

Mluvíte stále o mobilních operátorech, o jejich službách i plánech do budoucna. Ale co pevní operátoři? Ti snad neexistují?

Pravdou je, že světy mobilních a pevných komunikací se stále více prolínají. Jenže v ČR je situace dost nevyvážená: mobilní segment se u nás rozvinul opravdu výrazně a dále roste, zatímco klasický pevný segment již delší dobu spíše zachází na úbytě. A mladá krev v podobě služeb na bázi VOIP tento vývoj nedokázala zvrátit.

Situace je o to horší, že mobilní segment může nadále snadno pronikat do pevného a působit i v něm: pro mobilní operátory je poměrně snadné stát se současně i pevným operátorem a nabízet oba druhy služeb. Naproti tomu pro pevné operátory je vstup do mobilního světa neschůdný. Mobilní operátoři je tam sami nepustí, protože nechtějí a nemusí. A jiné možnosti vstupu zatím na obzoru nejsou.

Ale zpět k původní otázce: čistě pevní operátoři existují. Zatím ještě existují.

Q: A co konvergované služby, o kterých se v poslední době tolik mluví? Nemohou se právě ony stát tím, co vlije pevným operátorům novou krev do žil?

Právě naopak, konvergence je přesně tím faktorem, který tento problém výrazně zhoršuje.

I když samotné slovo "konvergence" je dost zprofanované a lidé si pod ním často představují dost odlišné věci. Třeba konvergenci počítačových a telekomunikačních sítí. Nebo konvergenci přenosových technologií, ve které se původně měla prosadit technologie ATM. Dnes místo ní slaví úspěchy protokol IP: místo klasického hlasu se dnes stále více telefonuje po IP, skrze VOIP služby. Nebo dívá na televizi, přes IPTV atd.

Zde ale jde o tzv. fixně-mobilní konvergenci, podle které by měly služby pevných a mobilních sítí úplně splynout. Je to zatím jen vize, ke které se v ČR hlásí kdekdo, ale nikdo ji zatím nedokáže realizovat v její plné šíři. První nesmělé krůčky už udělali mobilní operátoři, právě tím, že souběžně se svými mobilními službami začali nabízet i pevné služby, byť zatím jen minimálně vzájemně provázané. Vlastně je to zatím jen jakási konvergence na úrovni poskytovatelů, kdy zákazník má jediného dodavatele, se kterým řeší vše potřebné a kterému také za vše platí.

Jenže právě tímto jsou pevní operátoři stále více vyřazováni ze hry, protože oni ke svým pevným službám ty mobilní přidat nemohou. V lepším případě si je mobilní operátoři mohou vybrat za subdodavatele svých pevných služeb. Ale to pro ně není perspektivní řešení, to už je spíše jen potvrzení vítězství mobilních nad pevnými.

... předchozí část

© Jiří Peterka, 2009 | design & coding by myself
Valid HTML 4.01 Transitional  Valid CSS!